Hutnicze derby

Już jutro piłkarze KSZO Ostrowiec Świętokrzyski rozegrają niezwykle prestiżowe starcie ze Stalą Stalowa Wola, które przez sympatyków obydwu zespołów określane jest mianem hutniczych derbów.

W jesiennym starciu górą byli zielono-czarni, którzy wygrali po dwóch trafieniach Piotra Mrozińskiego, będących odpowiedzią na bramkę autorstwa Wojciecha Trochima. Były pomocnik m.in. Sandecji Nowy Sącz i Legii Warszawa opuścił już jednak Ostrowiec Świętokrzyski, podobnie jak trener Szymon Szydełko, który poprowadził w tamtym spotkaniu ekipę Stali. Na początku listopada ubiegłego roku zastąpił go dobrze znany kibicom pomarańczowo-czarnych Jaromir Wieprzęć.

Stal po tyleż niespodziewanym, co dramatycznym spadku, chciała możliwie jak najszybciej powrócić do grona drugoligowców, jednak szanse na to są obecnie iluzoryczne. Nasi rywale tracą bowiem do prowadzącej Wisły Puławy aż szesnaście punktów i wydaje się, że muszą skupić się jedynie na budowie drużyny, która mogłaby powalczyć o awans w przyszłych rozgrywkach. Dlatego też w przerwie zimowej z drużyną rozstało się kilku najlepiej zarabiających zawodników. Co ciekawe, część z nich zasiliła zespoły ze szczebla centralnego. I tak Michał Fidziukiewicz i Piotr Zmorzyński przenieśli się do Krakowa, z tym, że „Fidziu” trafił do Garbarni, zaś 26-letni pomocnik próbuje uratować II ligę dla Hutnika Kraków, którego szkoleniowcem jest obecnie Szymon Szydełko. Z kolei Szymon Jarosz i Piotr Witasik walczą teraz o utrzymanie w barwach Olimpii Grudziądz. Należy też pamiętać o odejściu Michała Płonki (do Polonii Bytom), choć on akurat w rundzie jesiennej zaledwie trzykrotnie pojawił się na boisku. Ponadto, Stalową Wolę opuścili także Matthew Korziewicz, trafiając do KSZO oraz Rafał Surmiak, który zasilił nowotarskie Podhale.

Czy ich następcy są w stanie dać drużynie tyle samo? Mamy wątpliwości. Zielono-czarni postawili bowiem na zgrane karty i zawodników z zagranicy, po których tak naprawdę nie wiadomo, czego się spodziewać. Na Podkarpacie trafił słowacki bramkarz Adrian Knurovsky, który w swojej karierze był głównie rezerwowym w II lidze słowackiej, z Unii Turza Śląska (IV liga śląska) przyszedł francuski pomocnik Ilias El Bouh, zaś z Miedzi Legnica (a właściwie jej rezerw) inny pomocnik, 20-letni Aboubacar Konde, mający zarówno polskie, jak i gwinejskie obywatelstwo. Poza tym do Stalowej Woli trafili Aleksander Drobot, Kacper Pietrzyk, Kacper Piechniak, po kontuzji do treningów powrócił Tomasz Płonka, zaś po trzech latach bez grania na powrót do treningów zdecydował się 43-letni Tomasz Wietecha, legenda „Stalówki”, człowiek-instytucja, związany z zielono-czarnymi praktycznie przez całą swoją piłkarską karierę.

Podopieczni trenera Wieprzęcia dość przeciętnie zaczęli piłkarską wiosnę. Po skromnej wygranej u siebie z Avią Świdnik, przed tygodniem piłkarze Stali dość niespodziewanie ulegli Podlasiu Biała Podlaska, przegrywając 1:2 i tym samym psując 47. urodziny swojemu szkoleniowcowi. Jedynego gola dla Stali zdobył Kacper Piechniak. Oprócz niego, wydaje się, że najbardziej musimy uważać na autora ośmiu ligowych trafień Piotra Mrozińskiego, który mocno dał się nam we znaki 30 września ubiegłego roku, a także byłego gracza Pogoni Siedlce Bartosza Wiktoruka. Przy stałych fragmentach gry groźny mógłby być też Adam Waszkiewicz, autor trzech goli, ale on jutro pauzuje z powodu nadmiaru żółtych kartek. W ekipie gospodarzy niepewni występu są także dwaj młodzieżowcy: bramkarz Maciej Siudak oraz boczny obrońca Filip Szifer.

Jeśli zaś chodzi o naszą drużynę, to wiemy, że w jutrzejszym starciu nie prowadzi jej z ławki trener Tadeusz Krawiec, który decyzją Komisji Dyscyplinarnej Świętokrzyskiego ZPN został odsunięty od prowadzenia zespołu w dwóch najbliższych meczach. Kara jest konsekwencją sytuacji z meczu z rezerwami Cracovii, kiedy to nasz trener przez chwilę nie chciał oddać piłki wykonującemu wrzut z autu piłkarzowi „Pasów”. Cóż, brzmi to jak jakiś nieśmieszny kabaret, ale najwyraźniej „leśne dziadki” z ŚZPN trzymają się świetnie i bawią się dobrze.

Spotkanie Stal – KSZO będzie transmitowane jutro od godziny 14 pod poniższym linkiem (koszt transmisji: 15 zł):

Stal Stalowa Wola – KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski – Grupa IV – 25 kolejka (3 liga) (tvcom.pl)

Zapraszamy do komentowania na forum:
www.forumKSZO.pl

stat4u