Koniec sezonu III ligi

W dniu wczorajszym Lubelski Związek Piłki Nożnej prowadzący rozgrywki III ligi gr. IV. podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek w bieżącym sezonie.

Awans do II ligi uzyskał Motor Lublin, który w chwili zakończenia rozgrywek zajmował drugie miejsce, plasując się za mającym taką samą liczbę punktów Hutnikiem Kraków. Jest to decyzja mocno kontrowersyjna, wypaczająca sens sportowej rywalizacji, bowiem w momencie przerwania rywalizacji liderem była ekipa z Krakowa, która w bezpośrednim starciu z Motorem wygrała przed własną publicznością 1:0. Było to zgodne z regulaminem rozgrywek, który w momencie ich rozpoczęcia brzmiał następująco:

W rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według ilości zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują: 1) przy dwóch zespołach:

a) ilość zdobytych punktów w spotkaniach między tymi drużynami

Co prawda, z wiadomych przyczyn drugi mecz pomiędzy Hutnikiem oraz Motorem Lublin się nie odbył, jednak wobec wygranej ekipy z Nowej Huty w bezpośrednim starciu w Krakowie, ten punkt powinien mieć zastosowanie. Niestety dla sportowej rywalizacji nie miał, bowiem LZPN wczorajszą uchwałą zmienił jednocześnie regulamin rozgrywek w trakcie ich trwania (!). W uchwale zawarto bowiem następujący punkt:

W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie lub więcej drużyn w wyniku rozegrania pomiędzy nimi tylko jednego spotkania (tj. kiedy nie rozegrano meczu rewanżowego) o zajętym miejscu decydują następujące zapisy regulaminu rozgrywek:

a) korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek

I tym o to sposobem Lubelski Związek Piłki Nożnej przyznał awans Motorowi. Działacze klubu z Krakowa od razu zapowiedzieli skierowanie sprawy na drogę sądową, dlatego też wydaje się, że serial pt. „Kto awansuje do II ligi?” jeszcze długo nie doczeka się zakończenia.

Zostawmy jednak sprawę awansu. Istotniejsze jest bowiem to, że LZPN zdecydował również o tym, że żaden zespół nie spada z ligi w tym sezonie. W związku z tym w sezonie 2020/2021 III liga liczyć będzie co najmniej 21 zespołów – awans do niej wywalczyły bowiem: ŁKS Probudex Łagów (IV liga świętokrzyska), KS Wiązownica (IV liga podkarpacka), Lewart Lubartów (IV liga lubelska). W Małopolsce baraż o miejsce wśród trzecioligowców mają rozegrać Unia Tarnów oraz Cracovia II, liderujące swoim grupom IV ligi. Jednocześnie możliwy jest spadek do III ligi aż trzech ekip z II ligi – w strefie spadkowej znajduje się bowiem obecnie Stal Stalowa Wola, zaś niepewne ligowego bytu są także Garbarnia Kraków oraz Stal Rzeszów.

Pomarańczowo-czarni zakończyli rozgrywki na trzynastym miejscu z dorobkiem 24 punktów w dziewiętnastu spotkaniach.

Zapraszamy do komentowania na forum:
www.forumKSZO.pl

stat4u